Joalis > Vzdělávání > Informace o krmivech
Joalis

Vzdělávání

Informace o krmivech

Tyto stránky o veterinárních preparátech Joalis Animal slouží lidem, kteří se na zdravotní stav svého zvířete dívají možná trochu sofistikovaněji. Ať už jste se o těchto stránkách dozvěděli jakkoliv, věříme, že vaším cílem je mít zdravého čtyřnožce, aniž by se co nejméně zasahovalo do jeho přirozeného prostředí a cesta ke zlepšení jeho zdravotního stavu byla co nejšetrnější a přitom účinná. K tomu slouží naše veterinární přípravky, jejichž složení je ojedinělé nejen v České republice, ale i ve světě.
Ze zkušenosti víme, že ti, kteří se vydali na cestu opravdového řešení a zlepšení svého zdravotního stavu, mají snahu zlepšit i svůj postoj k sobě a okolí. Proto většinou sáhnou ke komplexní změně. Změní se jejich jídelníček, začnou sportovat, chodí více do přírody. Vybírají si kvalitnější potraviny.
V oblasti zdraví našeho zvířete můžeme k celkovému zdravotnímu stavu přispět i jinak. Nemusíme chodit na výstavy psů a koček, abychom si všimli, jaké vymoženosti pro svého chlupáče můžete dnes koupit. Stačí vyjít ven na ulici. Oblečky, čepečky, ponožky, ale i zubní pasty a kartáčky, obojek s diamanty, speciální hřebeny, spreje na chlupy. Diskuze na toto téma by byla asi dlouhá a plodná.
My se chceme pouze podívat na zoubek tomu, co našim čtyřnohým přátelům podáváme.

Úvod
Největší epidemií současnosti není nic jiného než epidemické šíření chronických onemocnění. Ano, bavíme se o zvířatech. Že je vám tento pojem známý? Zajisté – vždyť jsou jím plná média, zejména časopisy, které radí, jak zhubnout a účinně těmto chronickým onemocněním předcházet. Nicméně obezita trápí i naše čtyřnožce, kteří jsou tak tlustí, že léky na hubnutí jsou předepisovány už i jim.  
Stejně tak jako u lidí, i zde je důležitá kvalita potravin, v případě zvířat tedy kvalita krmiva. Jaké jsou skutečné příměsi do krmiv, si jen stěží umíme představit. V současné době vládne podezření, že nemoci, jimiž naši čtyřnožci trpí, jsou právě přímým, či nepřímým důsledkem stravování. Nutno podotknout, že to jsme my, majitelé, kdo jim kupuje krmivo. A že tato zvířata už dávno nejsou odkázaná na lov v přírodě. Jsme snad jejich mozkem? Kdyby si mohli sami vybrat, zvolili by stejný způsob stravování, nebo docela jiný?
V devadesátých letech minulého století se „roztrhl pytel“ s granulovanou stravou. Do té doby u nás neznámou. Tento moderní způsob krmení je možná nejrychlejší. Nabízí se však otázka, zda je i vhodný a dostačující! Pokusíme se podívat na některé informace, které jsou volně dostupné. Ano, granulovaná strava je relativně levná, ale už se nejedná o výživu jako spíš o průmysl s jeho chytrou marketingovou logikou. Někdo možná namítne, že granule opravdu nejsou tak levné. K dostání jsou také  „výhodné balení“ v obalech od značek nadnárodních supermarketů nebo premium super bio gold holistické granule za přemrštěné ceny. Dalším faktem granulované stravy, kromě dalších, o nichž se budeme snažit vás informovat, je, že má tendenci vlhnout, tedy plesnivět. Co dokážou mykotoxiny a plísně obecně je možné najít zde - kde jsme o tomto problému již hovořili. Suché – granulované krmivo také obsahuje až 4x více sacharidů než vlhké krmivo. Co dokážou sacharidy je zřejmé – zvyšují nebezpečí nadváhy. Ve středu pozornosti stojí dále těžké kovy, radioaktivita, potravinová chemie, zemědělské postřiky a anitibiotika.

Mít psa:
Musí se počítat s tím, že pro následujících 10 - 15 let budete muset mít upravený denní režim i výdaje.
Pes potřebuje 3-4x denně venčit a nejméně dalšího jednu hodinu vaši pozornost. (Společná procházka, hry). Zahrada ho tímto neuspokojí.
Je třeba počítat s tím, že mu budete muset zajistit péči o dovolené. Buď ho brát s sebou nebo zabezpečit hlídání, či pobyt v psím hotelu.
Částka, kterou je třeba vynaložit na běžný provoz je stejně úměrná i velikosti psa, kterého si pořídíte. Čím menší, tím menší výdaje, naopak režie na dogu budou poněkud větší.
Také je třeba počítat s extra náklady na zdravotní péči vzniklou při úrazech nebo onemocnění. Zde je částka většinou několikatisícová. Záleží na druhu zdravotních problémů.
Jste-li rozhodnutí, že psa přeci jen chcete, nevybírejte takového, který se vám líbí, ale jaký se hodí k životnímu stylu vaší rodiny. (Např. ostrý hlídač není vhodný k malým dětem nebo rodině, která mívá často návštěvy, špic není vhodný do paneláku protože je znám svým štěkotem, atd.  Každý pes má své geneticky dané vlastnosti, které nelze změnit ani sebedůkladnější výchovou. Jestli o výběru nejste jistí, tak by stála za úvahu konzultace s veterinářem, či kynologem.
Pozor také při výběru psa z nezákonných množíren!
V každém případě je vhodné mít doklad o nákupu štěněte, kde bude uvedena částka, ale také prohlášení, že zvíře nemá žádné vrozené vady.

Mít kočku:
Dožívají se 15 - 20 let.  Oproti psům jsou kočky jednotné velikosti, náklady na chov jsou víceméně stejné bez ohledu na plemeno. Stejně jako u psů je nutné mít vyřešeno co s kočkou během vaší dovolené.