Joalis > Aktuální téma > Pes a tropické teploty
Joalis

Aktuální téma

14.07.2015

Pes a tropické teploty

Tropické teploty a naši psi


 A je to tady. Před námi jsou další tropické dny. Někdo je vyhledává, jiní ne. V čem se ale shodneme je fakt, že potřebujeme určité prostředky k tomu, abychom je zvládli v pohodě. Jak je to ale s našimi miláčky?
Obecně lze říci, že psi se ochlazují mnohem hůř než lidé. Což je zřejmé z jejich chlupaté výbavy, ale také tím, že pes nemá potní žlázy. Jsou odkázáni proto jen na zrychlené dýchání a vyplazený jazyk. Některá plemena, zvláště ti psi se zkrácenou čelistí (jako např. buldoci, boxeři nebo pekinézové) jsou na tom ještě mnohem hůře.  Stejně tak to platí pro obézní, staré psy, štěňata, či psi se srdečními chorobami.
Celý režim psům zmírníme. V horkých letních dnech bychom se měli vyvarovat procházkám v poledních a odpoledních hodinách.  A to i z toho důvodu, že si mohou popálit tlapky. Nejlepší čas na procházku je samozřejmě časné ráno, či pozdě večer. Však i my nejsme ve vysokých teplotách tak aktivní, jak bychom mnohdy potřebovali. Pokud jsme se rozhodli jet s rodinou a našim čtyřnožcem na výlet, tak bychom měli dbát nejen na své zdraví, ale na zdraví našeho psa. Proto vybíráme taková místa, která nejsou vystavena přímému slunci. Např. parky, či spíše lesy.  Rozhodně špatnou volbou zůstává také možnost, nechat psa na balkoně, kde celý den praží slunce.


Správně zvolené ochlazení


Někteří psi vodu milují. V každém případě je nutné, aby měli po celý den dostatečný přísun studené pitné vody.  Zvláště ti psi, kteří jsou živeni jen granulemi potřebují více vody než ti, kteří jsou krmeni klasickým - zdravějším - způsobem. Víme-li, že náš pes vodu vyhledává, nebojíme se ho vodou i polévat, či sprchovat. V případě, že se vykoupete v rybníce, je nutné dávat pozor na sinice.  V každém případě ale pozor, aby přehřátý pes neskočil rovnou do vody. Mohlo by to vyvolat velké zdravotní problémy. Proto je lepší, když je pes uvázán na vodítku a v místech, kde se nekoupají lidé pomalinku ho pustit do rybníku. Prodělaný šok může být stejně nebezpečný, jako u lidí.
Rozhodně se nedoporučuje, abyste nechali psa v automobilech.  Odpověď typu, že je to jen na chvíli může mít nedozírné následky. Jestliže není stín, pouze malá škvírka v okně u auta, rychle může teplota dosahovat až 60 stupňů! Jestliže teplota psa přesáhne 40 stupňů C, je třeba psa ochladit přiložením mokrého a studeného ručníku na tělo, hlavu a tlapky nebo vnitřní stranu stehen.  A jak zjistíte, že je pes přehřátý? Pes namáhavě a zrychleně dýchá, je letargický, apatický, popř. můžete změřit teplotu v konečníku.
                                                                                                                                              

Rex jde na fesťák 


V letním období je čas grilování, sešlostí, pikniků, koncertů.  Při těchto akcích je nutné, abyste dlouho nebyli na jednom místě, ale aby měl pes možnost procházky, pobytu ve stínu. Při grilování dbejte na to, aby nesežrali mnoho kostí. Pes pak může trpět zácpou kostním trusem. Při větších komplikacích neotálejte s návštěvou veterináře. U mladých majitelů - „nezávisláčů“ často vidíme, že berou svého psa na hudební festivaly. Jistě víte, že psi mají silně vyvinut zrak a čich. Proto nadměrné decibely škodí psům ještě více, než lidem. Navíc, nemůžete zde mnohdy zajistit jak dostatek pitné vody, tak možnost vyvenčení.
 
U koček platí stejná pravidla, ale u nich platí, že si většinou nějaký ten stín najdou snadněji, než pes.