Joalis > Aktuální téma > Urologické problémy koček
Joalis

Aktuální téma

17.02.2015

Urologické problémy koček

 

Majitele koček občas potrápí nadměrné močení jejich tygříků. Nacházíme po bytě loužičky.  To může značit mnoho situací. Od označkování  teritoria, psychických problémů, až po urologické problémy. Svým častým mňoukáním, ale i výraznějším pachem se nám snaží něco sdělit. Příčinou nadměrného pití a tím i samozřejmě močení může být jen banální horko.

Jak zjistíme, že se jedná o zdravotní problém?

Protože tyto příznaky se mohou vyskytovat např. i v případě cukrovky, moč musí být analyzována zvěrolékařem.  Její zachycení se často stává detektivkou. Nesmíme zapomenout, že vše musí být čisté, nejlépe vyvařené a suché, zbavené zbytků po desinfekci. Protože jinak by mohlo dojít k ovlivnění samotného testu moče.  Zvěrolékař provede diagnostiku a vše by měl s vámi prodiskutovat, vyloučit nádorové onemocnění.

Příčin může být opravdu hodně. Nejčastější je tzv. zánět močového měchýře a tvorba močových kamenů. Postižené mohou být nejen kočky a kocouři, ale i kastráti. Opět se v tomto případě dostáváme do problematiky vhodného krmení. Nevhodné granule, či monodieta, omezený příjem vody, nedostatek pohybu a obézní líná zvířata. Chovatelé si často myslí, že mléko, je vhodnou tekutinou. To ale není pravda! Kočky mají často problém se štěpením mléčného cukru. Proto by mělo být mléko podáváno jen koťatům, poté z jídelníčku vynechat nebo podávat jako potravu. V omezeném množství. Ne však místo vody určené k pití! To je častou chovatelskou chybou.
Močové kameny se nejčastěji vyskytují u samců. Krystaly vznikají, když je moč nasycena minerály. Nejčastěji s oxylátem vápníku.                                                                                    

Návštěva zvěrolékaře vyloučí další nebezpečí

Dalším nebezpečným onemocněním je, když kočka vůbec nemočí, popř. v moči je krev. To se jedná už o velmi závažný stav. Pokud kočka nemůže močit, ihned navštívíme zvěrolékaře. Na nic nečekejte! Jakékoliv prodlení je nebezpečné.
Onemocnění ledvin je bohužel časté u starších zvířat. Proto by se neměla návštěva zvěrolékaře zbytečně odkládat.  

A co na to Joalis Animal?
Podpůrným přípravkem v boji proti nemocem urologického systému je veterinární přípravek Joalis Animal - AniUrin.
V případě, že si nejste jisti, jak přípravek užívat, jestli je vhodným přípravkem pro vašeho kocoura, popř. jestli byste chtěli více informací, neváhejte nás kontaktovat na naší Poradně.