Joalis > Aktuální téma > Psi záchranáři
Joalis

Aktuální téma

03.02.2015

Psi záchranáři

Konečně přišla pravá zima a sněhové vločky nás nepřekvapí ani v Polabí. A to je dobře! Nebudeme se tu ale rozplývat nad krásami zamrzlých kopců. I když na hory se vydáme.
Ve zprávách mnohdy slyšíme, kolikrát HS ČR (Horská služba) zasahovala a neustále apeluje, abychom dbali na upozornění, která HS vydává. To, že se počasí na horách mění jako nálada blondýny je známo. Kolikrát už lidé doplatili na to, že počasí zkrátka jen podcenili? Kdo HS pomáhá, jsou také psi.
 
Jak to tehdy bylo?
Možná vás překvapí, že první záznamy o využití psa při vyhledávání obětí lavin bylo na Slovensku až v roce 1956. Tehdy tam lavina v Nízkých Tatrách - konkrétně pod Žiarskou Hoľou, smetla dřevěný srub lesníků. Zemřelo tam 16 lidí, kteří se zde schovávali právě před špatným počasím. A právě tehdy poprvé pokusně přivedli i loveckého psa.
 
Které plemeno je to  nejlepší?
Samotný systematický výcvik začal až o mnoho let později, až v roce 1968. Muselo se tak stát na základě dalšího neštěstí v Kubínskej holi.
v Čechách byl prvním zakoupeným psem fena německého ovčáka, kterou zakoupili dne 24. 2. 1966. Alespoň to říkají pamětníci z Pece pod Sněžkou.
Pro výcvik  byli v tehdejší ČSSR zakoupeni němečtí ovčáci a vzorem byla metodika z Alp. Ta se musela modifikovat na československé podmínky. Německý ovčák je pro tyto účely nejvíce nakupován. Nemusí to být ale pravidlo. Měl by to být ale pes, popřípadě kastrovaná fena. Pes k těmto účelům vychovaný by neměl mít dlouhé osrstění, nesmí to být velké plemeno, ani těžké zvíře.  
Naši českoslovenští psi - záchranáři - se ale osvědčili i při hledání obětí při zemětřesení. Konkrétně v Arménii v roce 1988 a při dalších tragediích.

 
Výcvik zahrnuje vycvičit psy na detekci mrtvolného pachu, který bývá největším problémem při hledání osob zasažených lavinami.
Navíc, psi mohou být nasazeni i do záchranné akce v horách i z vrtulníku.
 
Nic se nemá přehánět, aneb mohlo by se hodit
Opět se nám potvrdilo tvrzení, že pes je nejen přítelem člověka, ale mnohdy i jeho zachráncem.
Nezapomeňte ale před každou túrou nastudovat aktuální situaci na hřebenech hor, na webových stránkách HS ČR -  http://www.horskasluzba.cz a nezapomeňte na proměnlivost počasí. Také si nezapomeňte vzít mobil, nebo smart phone, kde se dočtete nejnovější aktuality.
Tel. číslo na HS ČR je 1210.
A s tou placatkou to také nepřehánějte!
Krásné prožití zimních radovánek
 
Pavla Machálková
Foto:Shutterstock.com